« کسیکه انسانی را نجات می دهد، گویی همه انسانها را نجات داده است

 آيه 36سوره مباركه مائده

 مقدمه

 

باعنايت به رسالت وزارت ورزش وجوانان مبني بر تأمين سلامت جسماني و بهداشت رواني افراد جامعه و ايجاد فضاي مناسب وسالم ورزشي- تفريحي باهدف مراقبت از جان افراد در اماكن آبي كشور و پيشگيري از غرق شدن، فدراسيون نجات غريق و غواصي ايران تشكيل گرديده است.

 

هیات نجات غریق و غواصی استان اصفهان در راستاي اهداف و برنامه هاي فدراسيون، كه در بخش نجات غريق شاملپيشگيري، امداد، نجات، تربيت منجي غريق و در بخش غواصي شامل آموزش و خدمات غواصي و در بخش آب درمانی ارائه خدمات در این رشته مي باشد.اميد است با حركت در اين مسير و همياري بيشتر مسئولين مربوطه، درجهت ارتقاء سطح كيفي و رفع مشكلات موجود، درآینده شاهد كمترين حوادث آبي باشيم.

 

1-تاریخچه نجات غریق:

 سازمان نجات غريق براي اولين بار در سال 1878 در شهر مارسي در جنوب فرانسه به وجود آمد. در سال هاي بعد فدراسيون بين المللي نجات غريق F.I.S با حضور كشورهاي فرانسه، بلژيك، دانمارك، انگلستان، لوكزامبورك، سوئيس و تونس شكل گرفت.

سازمان جهاني نجات غريق (WLS: World Life Saving) نيز در استراليا به منظور گسترش فعاليت هاي نجات غريق در آب هاي آرام و درياهاي آزاد سراسر دنيا به وجود آمد. در سال 1993 از ادغام اين دو سازمان، فدارسيون بين المللي نجات غريق جهاني (I.L.S: International Life Saving) تشكيل گرديد. تاكنون 120 كشور با 47 ميليون نفر منجي غريق مسئوليت حفظ جان انسانها را در اماكن آبي به عهده دارند.

سازمان نجات غريق برا ي اولين بار در ايران در سال (1314) 1935 پايه گذاري شد. در سال (1353) 1974 نام سازمان نجات غريق ايران به فدراسيون نجات غريق تبديل شد. در سال 1380 نيز با تصويب فدراسيون جهاني غواصي (C.M.A.S.) نام آن به فدراسيون نجات غريق و غواصي جمهوري اسلامي ايران تغيير يافت.

 

2-مأموریت:

شرح وظيفه هيأت نجات غريق تربيت منجي غريق و نظارت بر محل هاي شناوري مي باشد.

هيأت نجات غريق و غواصي استان اصفهان گروهي است با عضويت زنان و مردان موفق، شايسته و با حسن نيتي، كه اعتقاد دارند به صورت يك مجموعه واحد پيشرفت خواهند كرد و موجب ايمني انسان ها در محيط هاي آبي خواهند شد. اين هيأت براي دستيابي به آرمان و تحقق مهمترين مأموريت خود، كه همانا پيشگيري از غرق شدن و مصدوميت افراد در اماكن آبي است، ضمن ترغيب و تشويق عموم مردم به يادگيري فنون شنا و رعايت اصول ايمني، اقداماتي را انجام مي دهند.

3-کمیته های هیأت:

 

4-1- نجات غریق:

 زندگي وابسته به آب است.

 پيشگيري، امداد، نجات.

 شما هم يك منجي غريق باشيد.

 هر ساله بيش از 500،000 نفر مرد وزن وكودك در دنيا غرق مي شوند. وظيفه و مأموريت، روشن وراهي طولاني است؛ پاداش آن زندگي و حيات است.

 یکی از مهم ترین وظایف فدراسیون براساس برنامه های تدوین شده کاهش آمار مقروقات است، که ما در این بخش به برنامه های خود در چشم انداز این هیأت اشاره می­کنیم.

 ·         آگاهي دادن به مردم در خصوص اهميت فن و رشته (ورزش، امداد)نجات غريق.

 ·         توسعه و تعميم آموزش نجات غريق به صورت علمي، كاربردي و همه جانبه در همه سطوح.

 ·         توسعه ساختار و تشكيلات نجات غريق و غواصي در سراسر استان.

 ·         تشکیل هیأتهای نجات غریق شهرستان ها و فعال نمودن آنها.

 ·         گردآوري و اشاعه اطلاعات راجع به وسايل نجات غريق.

 ·         كمك تخصصي به احداث ايستگاه هاي ساحلي وتدوين آيين نامه اداره آنها.

 ·         ساماندهی محیط های آبی و محل های شناوری با همکاری ارگانهای ذیربط.

 ·         اجرای آیین نامه های فدراسیون.

 ·         برگزاری دوره های آمادگی برای ناجیان.

 ·         برگزاری همایش ها، نسشت ها و جلسات در جهت ارتقاء سطح علمی و توانایی منجیان.

 ·         تعامل با دانشگاه ها و مراکز پزشکی و سازمان هلال احمر در جهت توسعه توانمدی ها.

 ·         انجام طرح آمایش نجات غریق.

 ·         تشکیل مدرسه نجات غریق و اجرای طرح هر خانواده یک ناجی در سطح استان.

 ·         برگزاری دوره های نجات غریق بین المللی.

 ·         اعزام ناجیان به دوره های نجات غریق دریایی بر اساس نیاز به این تخصص.

 ·         شناسایی و اعزام افراد واجد شرایط به دوره های مدرسی.

 ·         برطرف کردن مشکلات ناجیان.

 ایجاد روحیه مناسب و آرام در جهت بازدهی هرچه بیشتر ناجیان از وظایف هیأت به شمار می رود. حل مشکلات حقوق و دستمزد برابر اشل مصوب فدراسیون و اداره کار، داشتن بیمه عمر و حوادث، کنترل ساعات کاری ناجیان، منعقد نمودن قرارداد ناجیان در 4 نسخه با رعایت آیین نامه فدراسیون و قوانین اداره کار در جهت کنترل کارکرد و دیگر مسائل کاری منجیان.(این طرح بصورت یک بسته پیشنهادی می باشد که قابلیت اجرایی داشته و در حل این مشکلات بسیار موثر می باشد.)

4-2- غواصی:

 پاسدار محيط دريايي كشورتان باشيد.

 غواصی یکی از مهیج­ترین و زیباترین ورزش های حال حاضر می باشد، که با عنایت به سیاست های فدراسیون در جهت گسترش فرهنگ این ورزش و امکان آموزش و تداوم آن در کشور امروزه شاهد آمار چشمگیر غواصان در سطوح مختلف و همچنین در بخش مدرسی می­باشیم. این هیأت نیز با توجه به این رسالت در نظر دارد با ایجاد پایگاه های آموزش غواصی و ارایه خدمات در زمینه­های گوناگون این رشته بتواند رضایت علاقه مندان به ورزش را فراهم کند.

 ·         آموزش و تداوم آموزش در همه سطوح غواصی.

 ·         ایجاد پایگاه های غواصی در استان.

 ·         ایجاد کمپیننگ امداد نجات سیلاب در دریاچه های استان.

 ·         بکارگیری مدرسین توانمند و مجرب.

 ·         برگزاری دوره های تخصصی ویژه.

 ·         تعامل با ارگان های ذیربط.

 ·         تشکبل کمیته امداد و نجات سیلاب استان با همکاری ستاد بحران استانداری، هلال احمر، آتش نشانی و کمیته غواصی هیأت.

 ·         تهیه و تجهیز این کمیته برای رویارویی با حوادث احتمالی.

 ·         آموزش تخصصی و تجهیز پایگاه های امداد و نجات در استان.

 ·         برگزاری جشنواره ها و فستیوال های گوناگون غواصی.

 ·         برگزاری جلسات با مدرسین برای ارتقای سطح دانش وبهره وری از آخرین اطلاعات روز دنیا.

 ·         شناسایی و اعزام افراد واجد شرایط به دوره های مدرسی.

 

4-3- آب درمانی:

 امروزه نیاز مردم به این رشته از ورزش که ریشه­ی علمی تخصصی دارد و از شاخه های فعالیت فدراسیون نیز می باشد، فضایی را ایجاد کرده تا هیأت با همکاری و کمک فدراسیون بتواند تعداد مربیان و مدرسین را در این رشته افزایش داده تا در جهت خدمت به مردم استان گامی موثر برداشت. اهداف ذیل از جمله برنامه های هیأت در این شاخه می باشد.

 ·         تربیت مربیان آب در مانی.

 ·         شرکت در دوره های مدرسی آب درمانی.

 ·         ایجاد پایگاهای آب درمانی در جهت ارائه خدمات در این رشته.

 

4-4- بانوان:

 بانوان بخش اعظمی از این گروه را تشکیل می دهند و سهم بسیار مهمی در پیشبرد اهداف مشخص شده بر عهده دارند، لذا بر همین اساس حفظ ارزشهای بنیادی، توجه به مقام این عزیزان و تقویت این کمیته در جهت افزایش سطح عملکرد و رضایتمندی بانوان یکی از برنامه های ویژه این هیأت می باشد.

 ·         تشکیل کارگروه در کمیته بانوان.

 ·         توسعه ساختار و تشكيلات کمیته بانوان.

 ·         ارتقاء سطح کیفی در کلیه بخش های هیأت.

 ·         توسعه آموزش و برنامه ریزی برای بانوان.

 

4-5- کارشناسی و فنی:

 تشکیل کمیته کارشناسی و فنی جهت انجام امور تعیین شده در زمینه تخصصی و فنی می تواند علاوه بر تسریع در انجام امور به ارتقای رضایتمندی و سطح کیفی اماکن آبی و عملکرد این هیأت منتهی گردد.

 ·         اجرای آیین نامه های فدراسیون.

 ·         صدور و ابطال پروانه بهره برداری اماکن آبی.

 ·         درجه بندی استخرها.

 ·         استاندارد سازی محیط های آبی.

 ·         تشکیل کارگروه حقوقی در جهت حل مسائل موجود.

 ·         ارائه پیشنهاد پروانه بهره برداری فنی توسط کمسیون ماده 5 اداره کل تربیت بدنی و هیأت نجات غریق و همچنین پروانه بهره برداری آموزشی برای استخرها توسط کمسیون ماده 5 اداره کل تربیت بدنی و هیأت شنای استان در جهت استعدادیابی، توسعه و ارتقای سطح ورزش شنای استان با توجه به پتانسیل های موجود.

 

4-6- بازرسی:

 برای داشتن سطح کیفی مناسب در تمامی زمینه ها نیاز به کنتزل و بازرسی می باشد. این کمیته به منظور رعایت قوانین، مقررات و استانداردهای موجود در زمینه های محیط های آبی، آموزش در تمامی شاخه ها و عملکرد این گروه (منجیان و غواصان) فعالیت خود را با بکارگیری افراد مجرب و توانمند آغاز و در راستای تحقق این مهم فعالیت می نماید.

·         بازرسی از اماکن آبی.

 ·         بازرسی از دوره های آموزشی.

 ·         کنترل سطح کیفی.

 ·         بازرسی بصورت محسوس و نامحسوس.

 ·         کنترل عملکرد ناجیان در محیط های آبی.

 ·         تنظیم و ارائه گزارشات از بازرسی های انجام شده.

 

4-7- مدرسین:

 مدرسین که وظیفه تربیت و پرورش نیروهای کارآمد را با سطح توانمندی بسیار بالا برعهده دارند. از اعظای بسار مهم هیأت به شمار می روند و این نیاز احساس می گردد تا با تشکیل کمیته مدرسین هم در جهت ارتقاء سطح دانش و هم تعامل مدرسین از لحاظ توانمندی آموزشی و به روز کردن اطلاعات آنان در تمام زمینه های آموزشی بتوانیم بالا ترین سطح کیفی را در تربیت منجیان غریق و غواصان در سطح کشور داشته باشیم.

 

4-8- فرهنگی:

 

همانگونه که مستحضر هستید با عنایت به اینکه نظام مقدس جمهوری اسلامی اساساً ریشه­ی فرهنگی و مذهبی دارد و با توجه به اینکه از مهم ترین رسالت های ورزش ارتقای سطح معنوی و فرهنگی جوانان عزیز این مرز و بوم می باشد. این هیأت با تشکیل کمیته فرهنگی و با توجه به جمعیت این گروه از ورزشکاران در نظر دارد اهداف ذیل را تحقق بخشد.

 ·         تدوین تقویم فرهنگی، مذهبی.

 ·         شرکت در مناسبت ها و مراسمات مذهبی و راهپیمایی های سال.

 ·         برگزاری جلسات فرهنگی و مذهبی در طول سال.

 ·         حضور در گلستان شهدا و ادای احترام به مقام شهدای فرزانه.

 ·         برگزاری جشن در اعیاد مختلف در طول سال.

 ·         تجلیل از پیشکسوتان و قهرمانان.

 

4-9- مسابقات:

 با برگزاري مسابقات نجات غريق و غواصي به صورت جداگانه در كشور و جهان در بخش بانوان و آقایان این هدف را برای هیات نجات غریق و غواصی استان اصفهان ایجاد می کند، تا با هدف آماده سازی، ايجاد انگيزه و افزایش توانمندی منجیان غریق و غواصان اقدام به برگزاری مسابقات نجات غریق و غواصی در مركز و سطح استان نموده است.

 

4-9-1- مسابقات نجات غريق:

 

هر ساله مسابقات نجات غريق استخري در کشور به همت فدراسیون برگزار مي گردد و نفرات برتر به مسابقات جهانی اعزام خواهند شد، با عنایت به وجود پتانسیل بسیار بالا در ورزشکاران این استان هیأت نجات غریق با برگزاری مسابقات نجات غریق می تواند شاهد درخشش این استان در سطح کشور و همچنین حضور در مسابقات جهانی و افتخار آفرینی برای کشور عزیزمان باشد.

 

4-9-2- مسابقات غواصي:

 

با توجه به توسعه و گسترش فرهنگ ورزش مهیج غواصی هرساله در کشور مسابقات غواصی در گروه بانوان و آقایان توسط فدراسیون برگزار می گرددو با عنایت به آمار روبه رشد و قابل توجه غواصان استان، این هیأت با برگزاری مسابقات غواصی و انتخاب افراد شایسته می تواند حضور پررنگی در رقابت های کشوری داشته باشد.

 

4-10- پیشکسوتان:

 

بدون شک یکی از ارزشمندترین سرمایه های وجودی در زمینه ورزش همان افرادی هستند که مسیری را هموار نموده تا امروز ما بتوانیم بیشترینکارآمدی و بهترین مدیریت را در این راستا داشته باشیم، پیشکسوتان یعنی همان کسانی که سالها عمر خود را در ورزش صرف کرده اند، اکنون می توانند با در اختیار گذاردن تجربیات خود ما را به اهداف و رسالت های تعریف شده هرچه موفق تر هدایت کنند.

 

تشکیل کمیته پیشکسوتان ورزش های آبی با همکاری هیأت های مربوطه می تواند هم اندیشی و تعامل را در این شاخه از ورزش پربارتر نماید.استفاده از پیشکسوتان و انتقال تجربه ها و اطلاعات اندوخته آنان می تواند سیر تکاملی این راه را بیش از بیش سرعت بخشد.

 

کلام آخر:

 

امید است با عنایت پروردگار و صلاحدید مسئولین محترم و همچنین بکارگیری افراد توانمند، با دانش و تجربه بالا بتوانیم تمامی آنچه را که از آغاز گفته ایم به انجام رسانده و گامی مهم و موثر در جهت رفع مشکلات موجود و ارتقای سطح کیفی این مجموعه برداریم.